Jak się przygotować do trekkingu zimowego?

Nie ma wątpliwości, że trekking zimowy nie należy do najłatwiejszych sportów. Niemniej jednak, jest to fascynująca aktywność ruchowa. Konieczne jest jednak właściwie przygotowanie, aby z powodzeniem móc uprawiać w zimie trekking.

Spacer po wysokim śniegu

Tym, co najbardziej przyciąga do trekkingu zimowego jest możliwość spaceru po wysokim śniegu. Niemniej jednak, nawet najlepsze obuwie zimowe nie umożliwia komfortowego spaceru po takim śniegu. Nie obejdzie się w tym przypadku bez rakiet śnieżnych.

Jeśli chodzi o rakiety śnieżne, ich głównym zadaniem jest zapobiegnięcie zapadaniu się trekkingowca w śnieg. Chodzi o to, że szerokie rakiety śnieżne- kliknij tutaj, równomiernie rozkładają cały ciężar sportowca na dużą powierzchnię.

Co oprócz rakiet śnieżnych?

Oczywiście, rakiety śnieżne to nie wszystko, co potrzebne jest do uprawiania trekkingu zimowego. Nie obejdzie się także bez profesjonalnego ubrania. Wydaje się, że najlepiej jest się zdecydować na kombinezon. Jest to najwygodniejsza forma ubrania dla trekkingowca.

Niemniej jednak, można również osobno zakupić spodnie i osobno kurtkę. Niezależnie od tego, jaką podejmie się decyzję, koniecznie należy zwrócić uwagę na grubość stroju. Jest to o tyle istotne, że podczas trekkingu trzeba być przygotowanym na duże mrozy. Z drugiej jednak strony, nie można również kupić zbyt ciężkiego ubrania, gdyż uniemożliwiłoby ono tak naprawdę komfortowy trekking zimowy.

A gdyby tak pozostać na kilka dni w górach?

Dla wielu osób czas spędzony w górach, jest czasem magicznym, który pozwala oderwać się od rzeczywistości i pobyć pewien czas w miejscu, w którym można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Już same góry i ich wielkość wydają się nierealne. Ludzie uwielbiają spacerować i zastanawiać się, skąd wzięło się takie cudo.

A gdyby tak pozwolić sobie na obserwację co najmniej przez kilka dni? Na spokojne wędrówki i wolno płynący czas? Nie jest to wcale taka trudna decyzja. Wystarczy tylko chcieć i zebrać się w sobie. Zamiast hotelu, należy kupić namiot i odpowiednie wyposażenie, a także zapas wyżywienia. Aby nie ryzykować palenia ogniska w lasach, można zakupić palnik turystyczny- sprawdź tutaj. Jest to urządzenie, które pozwoli na zapewnienie sobie stałego dostępu do ciepłych posiłków, jednocześnie bez narażania na zagrożenie pożarem, otaczających namiot łąk, lasów i tak dalej.

Zaledwie kilkudniowa wycieczka, potrafi zdziałać dla człowieka cuda. Poczuje się on o wiele lepiej, gdy będzie dane mu odpocząć od całej otaczającej go rzeczywistości. Przebywanie wśród ludzi potrafi być naprawdę przyjemne, jednak czasem każdy ma tego dosyć i potrzebuje chwile dla siebie i swoich bliskich. Wyjazd w góry, nie tylko samemu, jest właśnie idealnym sposobem na zupełny reset organizmu pod każdym względem. Najważniejsze są chęci, ponieważ to właśnie od nich zależy, czy ktoś wybierze się gdzieś, czy pozostanie w domu, lub uda się do hotelu.

Impregnacja – co przed nią?

Stosowne impregnaty do obuwia możemy kupić dzisiaj na każdym kroku, a coraz częściej sprzedawcy obuwia oferują nam specjalne zniżki na ich jednoczesny zakup wraz z butami. Czy jednak przed dokonaniem impregnacji musimy wykonać jakieś czynności? Czy istotne jest tutaj przygotowanie podłoża pod impregnat do butów?

Odpowiednie przygotowanie obuwia
Już na samym początku rozważań na temat impregnatów do obuwia warto wyraźnie podkreślić, że tak jak w przypadku nakładania farby na ściany, trzeba odpowiednio przygotować podłoże oczyszczając je przede wszystkim z brudu i zanieczyszczeń. Butów co prawda nie należy traktować na tym etapie żadna chemią, ale wykorzystanie wody z szarym mydłem z powodzeniem będzie wystarczające. Jednocześnie do czyszczenia należy wykorzystywać szczoteczki z miękkim włosiem, aby nie zniszczyć struktury materiału wykorzystanego na warstwę zewnętrzną obuwia i nie zedrzeć fabrycznych środków zabezpieczających.

Jeżeli wcześniej użyliśmy impregnatu?
Jeżeli nasze obuwie było wcześniej już dobrze zaimpregnowane, to powinniśmy je jedynie przemyć pod bieżącą wodą i następnie położyć nową warstwę impregnatu na buty.

Instrukcja każdego producenta impregnatu
Niezależnie od powyższych wskazówek, należy dokładnie zapoznać się każdorazowo z instrukcją obsługi danego impregnatu do butów określona przez jego producenta. Technologie impregnacji zmieniają się bardzo szybko i tym samym nie sposób wskazać dokładnej ścieżki przygotowania obuwia w każdym przypadku.

Jaki plecak w góry?

Bez odpowiedniego plecaka nie ma absolutnie mowy o wspinaczkach górskich. Na co zwracać uwagę, kiedy się go kupuje? Czy jest to zależne od typu wspinaczki? Co z plecakami na narty?

Marka plecaka

Wydaje się, że dosyć istotne jest to, kto wyprodukował dany plecak. Chodzi o to, że na ten przykład firma Lowe Alpine- koniecznie sprawdź, jest bardziej godna zaufania od będących krótko na rynku nikomu nie znanych producentów plecaków.

Co jest ważne oprócz marki?

Rzecz jasna, logo Lowe Alpine jest gwarantem jakości, jednak nie oznacza to, że należy zwracać uwagę jedynie na producenta. Ważne są oczywiście indywidualne cechy każdego plecaka.

Na pewno istotne jest, aby plecak był wykonany z grubego, nieprzemakalnego materiału. Poza tym, plecak powinien mieć również odpowiedni rozmiar. Nie sposób jednak jednoznacznie określić jakich rozmiarów jest najlepszy plecak turystyczny. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb każdego turysty. Poza tym, nie bez znaczenia jest również typ wspinaczki.

Plecak na narty

Wśród plecaków Lowe Alpine są również takie, które przeznaczone są do jazdy na nartach. Niewątpliwie, czasem przydaje się wziąć coś ze sobą na stok. Dobrze jest mieć na przykład butelkę wody, z której będzie można skorzystać od razu po zjeździe.

Warto zauważyć, że plecak wykorzystywany na nartach zawsze powinien być mały i lekki. Jest to ważne, gdyż w przeciwnym wypadku będzie on bardzo przeszkadzał w komfortowych zjazdach.

Jetboil – czy warto?

System do gotowania turystycznego i wyprawowego Jetboil dostępny jest w polskich sklepach górskich już od wielu lat, jednak dopiero w ostatnim czasie zdobywa na popularności. Czy rzeczywiście warto wydać kilkaset złotych na menażkę i garnek? Czy możemy oczekiwać jakiś wymiernych zysków i korzyści z użytkowania systemu firmy Jetboil?

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że w przypadku lekkich wycieczek trekkingowych system Jetboil sprawdzi się równie dobrze, jak zwykła menażka dostępna w każdym z marketów i sklepów turystycznych. System Jetboil swoje prawdziwe zalety pokazuje jednak w gorszych warunkach, gdzie liczy się nie tylko sam fakt przygotowania posiłku czy zagotowania wody na herbatę, ale również czas.

Szybsze i ekonomiczniejsze gotowanie

Niemal każdy garnek sygnowany logiem Jetboil wyposażony jest w zintegrowany radiator określany zastrzeżoną przez producenta nazwą FluxRing. Ma on za zadanie wykorzystać uciekające na boki garnka ciepło z palnika gazowego, co w praktyce skraca czas potrzebny na podgrzanie garnka i jego zawartości. Jednocześnie szybsze gotowanie i wykorzystanie ciepła, które w przypadku zwykłej menażki jest marnowane, przekłada się na ekonomię gotowania w postaci zmniejszenia ilości zużywanego gazu, co ma szczególne znacznie w przypadku dłuższych wypraw i minimalizowania wagi noszonego wyposażenia oraz sprzętu – można zabrać ze sobą mniejszą ilość gazu w kartuszach.